Retinirovannyiy-zub-foto (1)

Чи небезпечна дистопія зуба?

Коли у дитини прорізуються постійні зуби, іноді батьки помічають, що зуб росте не на своєму місці. У медицині це явище називається дистопія зуба. У такому випадку виникають додаткові питання: чи небезпечно це явище, які можуть бути наслідки, і чи варто робити якісь заходи. Далі в статті ми розглянемо всі ці питання.

Що таке дистопія зуба?

Дистопія зубів – це аномалія, яка характеризується неправильним розташуванням зубів, розміщенням їх за межами зубної дуги.

Дистопірованний зуб може рости як спереду, так і позаду зубної дуги. Найчастіше в стоматологічній практиці зустрічається дистопія зуба мудрості або іклів, рідше –
премолярів.

Добре видно дистопію зуба на рентгені, хоча виявити патологію можна і самостійно без обстеження. Лікар зазвичай проводить рентгенологічне дослідження, щоб визначити розташування прихованої частини зуба і підібрати найбільш ефективний метод лікування.

Причини дистопії зуба

Дистопія зуба може виникати з різних причин. До найбільш поширених факторів варто віднести наступні: 

  • Неправильне формування зачатків зуба. Відбувається це ще в ембріональному періоді. Причини подібних порушень достовірно не встановлено.
  • Відсутність «орієнтира». Якщо молочний зуб видалений передчасно, для постійного зуба немає так званого «орієнтира», тому він росте в недозволеному місці.
  • Механічні травми. При сильній травмі може статися зсув зуба з лунки. В результаті з’явиться дистопірованний зуб.
  • Спадковий фактор. Неправильне розташування зубів може виникнути внаслідок успадкованої від одного з батьків маленької щелепи. При прорізуванні для зуба недостатньо місця, тому він росте осторонь.
  • Порушення у формуванні постійного зубного ряду. Дистопірованний зуб мудрості може з’явитися через пізнє прорізування.

 Дистопія зуба зазвичай призводить до появи проблем з прикусом, наприклад,
скупченості. Хоча буває і навпаки, коли патології прикусу можуть привести до неправильного прорізування іклів або молярів.

Чому не слід ігнорувати дистопію зубів?

Лікування дистопірованного зуба не варто відкладати. Деякі пацієнти вважають, якщо розташований неправильно зуб не турбує людину, його не варто чіпати, але це не так. Аномальне розташування зубного ряду або окремих його одиниць завжди призводить до проблем зі здоров’ям. Дистопірованних зуб мудрості призводить до формування неправильного прикусу, який може стати причиною захворювань дихальної системи і травного тракту, проблем з мовленням. Якщо відразу не усунути патологію, проблеми зі здоров’ям можуть виникнути навіть у дорослому віці. Якщо виявлена патологія, необхідно обов’язково звернутися за консультацією до стоматолога. Після огляду він зможе направити до вузькоспеціалізованого лікаря, наприклад, ортодонта, щоб визначити подальшу тактику лікування.

Можливі наслідки дистопії зубів

Розібравшись з тим, що таке дистопія зуба, іноді батькам неясно, чи небезпечно подібне явище і чи потрібно проводити спеціальне лікування. Неправильне розташування іклів або молярів має естетичні недоліки – від появи вовчого оскалу до спотворення ліній обличчя. Однак естетичні проблеми – не єдині можливі ускладнення. Можуть бути й інші проблеми зі здоров’ям: 

  • дистопірованний зуб може гострими краями травмувати слизову і м’які тканини пародонту, що буде доставляти дискомфорт і біль;
  • формування неправильного прикусу;
  • проблеми з дикцією через неправильне розташування зубного ряду.

 Крім цього, при дистопіі важко забезпечити належний догляд за ротовою порожниною. Залишки їжі та наліт сприяють розмноженню шкідливих бактерій, які можуть стати причиною розвитку карієсу, захворювань ясен, запалень м’яких тканин.

Як проводиться лікування дистопії зуба?

Якщо в зубній дузі є місце, проводиться ортодонтичне лікування дистопірованного зуба. Для виправлення неправильного розташування використовуються брекет-системи. Якщо мова йде про ікли, іноді видаляють премоляр, щоб повернути зуб на місце. В інших випадках неправильно розташовані зуби видаляють, особливо при виникненні ускладнень — скупченості, зміщення зубного ряду, проблем з дикцією та ін. Процедура проводиться під місцевою анестезією. Для дітей при важких патологіях може застосовуватися загальний наркоз. Так як дистопія зуба на рентгені добре видно, спочатку проводять дослідження. Його результати допомагають підібрати ефективне лікування в залежності від розташування зуба. Стоматологія на Русанівці пропонує лікування дистопірованного зуба за вигідними цінами. Досвідчені лікарі використовують сучасне обладнання для обстеження та ефективні методики усунення патології. Записатися на консультацію ви можете за телефоном або за допомогою онлайн-форми.