Коффедрам

Що таке коффердам і його застосування в стоматології

Зміст

Навіщо необхідний коффердам

 Коффердам являє собою тонкий квадратний лист гумового латексу, який використовується для ізоляції місця лікування від решти порожнини рота та губ.

Попередньо в смужці коффердама роблять один або більше отворів, потім за допомогою коффердама оточують шийку зуба на 360 градусів і фіксують спеціальним стоматологічним затиском (затиском раббердама).

Коффердам Cerkamed RUBBER-DAM NAPKINS

У нас більш поширена німецька назва Коффердам (нем. Kofferdam) тому що в англомовних країнах прийнято використовувати термін раббердам (англ. Rubber-резина dam- захист)

Розроблений ще в 19 столітті стоматологом Сенфордом С. Барнумом у 1864 році коффердам вважається оптимальним методом ізоляції операційного поля та запобігання попаданню вологи під час встановлення прямих реставрацій та ендодонтичних процедур.

Використання коффердама важливе для успішного завершення процесу реставраційної стоматології у дорослих та дітей. Вже давно стоматологи знають, що при використанні білих пломб та матеріалів, які мають хімічно зв’язуватися із зубом, вкрай важливим є запобігання контакту вологи ротової порожнини з цими матеріалами.

Види коффердаму

 Існує кілька назв цього стоматологічного аксесуара: раббердам, квікердам, латексна завіса.

Також існує кілька типів та класів коффердамів або латексних завіс, залежно від їх характеристик та застосування.

Латексний коффердам, також званий латексною завісою, найчастіше використовується для пломбування групи зубів. Він виготовляється з латексу або поліізопрену – матеріалу, що нагадує гуму, але не має гумового смаку чи запаху.

HandiDam®-Dental-Dam

Незважаючи на свою назву, поліізопренове стоматологічне латексне обгортання не містить самого латексу, тому його можна вільно використовувати для пацієнтів з алергією на латекс.

Гладка частина латексного коффердама легко ковзає поверхнею зуба, а язик при цьому залишається у вільному положенні. Саме таке положення особливо важливо для пацієнтів з підвищеним блювотним рефлексом.

З дозаторами для ароматизаторів

М’ята – ароматизатор, що найчастіше використовується в даному випадку.

М’ята зменшує блювотний рефлекс, слиновиділення і має приємний, солодкий післясмак.

Завдяки використанню ароматизованих коффердамів у дітей не виникає відчуття, що вони кладуть у рот страшні та несмачні інструменти.

Найбільш часто ароматизовані коффердами використовуються в дитячій стоматології.

Без смаку та запаху

Системи коффердаму без смаку та запаху підходять для пацієнтів із сильними реакціями на запах та смак, включаючи блювотний рефлекс.

Якісна ізоляція зуба або групи зубів не ускладнює ковтання слини під час роботи, зменшує інфікування робочої зони бактеріями ротової порожнини, не сушить слизові оболонки під час роботи і не викликає подразнення.

Рідкий коффердам.

Рідкий коффердам упакований у шприци для забезпечення стерильності та точності дозування та нанесення на поверхню зуба.

Рідкий коффердам дозволяє локально захистити поверхню ясен від фізичного чи хімічного впливу, викликаного клеєм чи іншими речовинами. Також є коффердами на основі метакрилату – світловідображуваного матеріалу, який легко наноситься та швидко видаляється.

Жидкий коффедрам

Переваги коффердама для пацієнта

 • Безпека тканин ротової порожнини

Коффердам забезпечує найкращий захист м’яких тканин рота та губ від потенційно їдкого впливу будь-яких речовин або ліків, що застосовуються для лікування кореневих каналів.

 • Захист від перехресного інфікування

Це захист як пацієнта, так і стоматолога – раббердам діє як бар’єр і запобігає утворенню аерозолю з рідин ротової порожнини при використанні в роті інструментів з пневмоприводом або ультразвуком.

Більш тривалі та стабільні результати лікування. Коффердам запобігає попаданню слинних мікроорганізмів у середовище кореневого каналу та запобігає ускладненням після лікування.

 • КоКомфорт під час проведення лікування.

Коффердам забезпечує комфортне робоче середовище для пацієнта та стоматолога. Дуже рідко коффердам може здатися незручним пацієнтові. Такими причинами, що викликають незручність, зазвичай є почуття клаустрофобії, утруднене дихання, активація блювотного рефлексу або алергія на латекс.

При алергії на латекс як альтернативу доступний не латексний коффердам.

Переваги коффердама для стоматолога

Коффердам забезпечує кілька переваг при правильному використанні як доповнення до багатьох лікувальних процедур.

Ці переваги включають:

 • Поліпшена візуалізація поля, що обробляється за рахунок ретракції м’яких тканин.
 • Контроль сухості операційного поля в порівнянні з іншими формами ізоляції
 • Покращений контраст сусідніх зубів
 • Підвищена безпека і захист дихальних шляхів пацієнта
 • Зниження стимуляції блювотного рефлексу у дітей, схильних до блювотним позивів.
 • Скорочення часу процедури

Коли використання коффердаму протипоказано

Майже всі стоматологічні реставраційні процедури повинні бути завершені з використанням коффердаму, за винятком тих випадків, коли розміщення надзвичайно важко або недоцільно.

До цих випадків належать:

 • Ситуації, коли хтось оперує зуб, що щойно прорізається, який не може утримувати затискач
 • За наявності незнімних ортодонтичних апаратів, що перешкоджають установці коффердама.

Висновки та рекомендації

Основною перевагою коффердаму є створення вільної від бактерій та сухої області лікування, що не допускає попадання слини або крові в решту рота. Попадання крові або слини в ділянку лікування може вплинути на успіх лікування.

Коффердам також діє як захисний бар’єр, що запобігає випадкове проковтування або вдихання стоматологічних матеріалів чи інструментів, особливо дуже маленьких.

Без коффердаму бактерії можуть потрапити в систему кореневих каналів, що може призвести до того, що ваш зуб не зможе успішно зажити від інфекції.

Список джерел.

 1. Rubber Dam Isolation, https://www.nature.com/articles/s41406-021-0201-y
 2. Cofferdam. The use of rubber dam and incremental placement of composite in the proximal box may reduce handling and polymerization contraction problems.  https://www.sciencedirect.com/topics/nursing-and-health-professions/cofferdam

Автор:

Сидоренко Андрій Тарасович

Хірургічна стоматологія, ортопед, лікар-стоматолог загального профілю