Шатаются зубы

Хитаються зуби що робити? Як позбутися зубної рухливості

Зміст

Втрата постійних зубів як наслідок розхитування зубів є поширеною проблемою, яка може торкнутися будь-якої людини в будь-якому віці.

У більшості випадків зуб, що хитається, можна врятувати, але сам по собі він не виправиться. Якщо у вас хитається зуб, якомога швидше запишіться на прийом до досвідченого стоматолога.

Через що може хитатися зуб?

Як правило, зуби самі по собі не випадають. Існує низка як внутрішніх, так і зовнішніх чинників, які можуть призвести до розхитування зуба у дорослого пацієнта. Загальними і поширеними причинами є – поганий стан зубів, травми порожнини рота будь-якого роду і супутні захворювання.

  1. Травма
    Травма зубів унаслідок падіння, спортивна травма або інший нещасний випадок є однією з найчастіших причин розхитування зубів у дорослих.Деякі травматичні ушкодження можуть загоїтися самі по собі, але важливо одразу звернутися до стоматолога, щоб переконатися, що корінь зуба і ясна, які його оточують, не пошкоджено.
  2. Захворювання ясен
    Якщо ваш зуб розхитався без видимої причини, дуже ймовірно, що причиною є періодонтит.Пародонтит, більш відомий як захворювання ясен, являє собою бактеріальну інфекцію, яка зношує ясна, м’які тканини і кістки, що оточують зуби.
    У міру прогресування захворювання ясна можуть рецесувати, а постійні зуби розхитуються. Інші симптоми прогресуючого захворювання ясен включають:

    • неприємний запах із рота,
    • кровоточивість ясен під час використання зубної нитки та опухлі та чутливі до дотику ясна.
  3. Cтрес
    Часте стискання або скреготіння зубами через стрес, стан, відомий як бруксизм, також може призвести до розхитування зубів з плином часу. Багато людей скриплять зубами ночами, не усвідомлюючи цього.
  4. Вагітність і менопауза
    Зміни гормонів під час вагітності або менопаузи також можуть вплинути на здоров’я зубів. Вищі рівні естрогену і прогестерону під час вагітності можуть призвести до ослаблення зв’язок і кісток щелепи, але ці зміни мають тимчасовий характер.
    Під час менопаузи відбувається зворотне – організм починає виробляти менше естрогену, що може призвести до втрати щільності кісткової тканини. У міру того, як щелепна кістка стає слабшою, збільшується ризик розхитування зубів.
  5. Ліки та супутні захворювання
    Кальцій зміцнює кістки, але він також важливий для міцних і здорових зубів. Багато поширених ліків, як-от протизаплідні засоби, антидепресанти та знеболювальні, спричиняють сухість у роті як побічний ефект препарату, що може збільшити ризик розвитку карієсу.Навіть якщо ви підозрюєте, що ліки можуть бути причиною вашого хитання дорослого зуба, не припиняйте приймання будь-яких ліків, не порадившись спочатку з лікарем.
    Іншими захворюваннями, які можуть збільшити ризик розвитку захворювань ясен, що є частою причиною розхитування зубів, є:

    • ВІЛ
    • Рак
    • Артрит
    • Діабет
    • Остеопороз

Коли необхідна термінова медична допомога при хиткому зубі?

Краще, якщо ви можете звернутися до стоматолога, щойно помітите, що зуб став хитатися. Якщо залишити його в спокої, стан може поступово погіршуватися і спричиняти пошкодження кореня та ясен, що може призвести до інфекції.

Негайно зверніться до стоматолога, якщо помітите появу будь-якого з таких симптомів:

  • Виражений зубний біль
  • Виразки на язиці або губах
  • Зміна форми, кольору або набрякання ясен.
  • Кровоточивість ясен під час укусу або натискання на ясна
  • Поява гною в роті
  • Потемніла зубна емаль
  • Неприродна рухливість зубів або оніміння зубів
  • Постійні головні болі

Ступені рухливості зубів

У нормі зуб кріпиться до кістки періодонтальними зв’язками, тому природна і фізіологічна рухливість зуба становить до 0,25 мм.

Розрізняють три ступені рухливості зубів.

1 ступінь – рухливість зубів становить 1-2 мм. Це можна виправити за допомогою догляду в домашніх умовах, а саме:

чищення зубів 2 рази на день по 3 хв м’якою зубною щіткою;

щоденне чищення зубною ниткою з дотриманням правильної техніки;

використання рідини для полоскання рота двічі на день.

2 ступінь – рухливість зубів понад 2 мм, без вертикального переміщення зуба. У цьому разі може бути ефективним накладення шин на сусідні здорові та нормальні зуби. Антибіотики можуть бути призначені для зміни патогенної флори на нормальну флору.

Успіх лікування рухливості ступеня 2 залежить від ретельної гігієни порожнини рота.

У разі рухливості 1 і 2 ступеня шанси повернутися до колишньої стабільності досить високі.

3 ступінь – рухливість зубів понад 3 мм. Зуб рухливий у всіх площинах і переміщається у своїй лунці вертикально. Такий зуб важко врятувати і в підсумку призвести до видалення.

Степени подвижности зубов

Лікування хитких зубів у дорослих пацієнтів

Залежно від серйозності проблеми і того, наскільки рано її виявлено, стоматолог може допомогти врятувати зуб, що хитається, кількома способами.

Безопераційне лікування 

  • Накладення спеціальної шини або шинування: якщо зуб розхитався через травму, стоматолог може спробувати накласти шину на зуб. Шинування включає з’єднання розхитаного зуба з навколишніми зубами, щоб зафіксувати його на деякий час.
  • Глибока чистка: якщо зуб хитається через погану гігієну порожнини рота та/або захворювання ясен, стоматолог може спробувати врятувати зуб за допомогою глибокої чистки. Під час глибокого чищення стоматолог-гігієніст видалить інфекцію, яка вросла в лінію ясен, внаслідок чого ясна відступили. Після того, як інфекцію буде усунуто, є велика ймовірність, що ясна заживуть і зуб перестане хитатися.

Хірургічне лікування

  • Тканинна і кісткова пластика: включає розміщення синтетичної або натуральної кістки навколо ослабленого кореня, щоб допомогти утворенню нової тканини кістки і ясен. Ця процедура поширена за наявності захворювань пародонту, які послаблюють кістку, що оточує хворі ясна.
  • Клаптева операція: виконується для видалення каменів, що скупчилися в глибоких кишенях ясен, для полегшення чищення. Під час процедури ясна людини піднімаються, щоб видалити зубний камінь, і повертаються на місце. Якщо все піде добре і процедура пройде успішно, ваші ясна будуть щільно прилягати до зубів.

Якщо зуб не вдається врятувати, його, можливо, доведеться видалити і замінити зубним імплантатом.

Профілактика розхитування зубів

Є кілька простих способів знизити ризик розвитку хитких зубів.

  • Дотримуйтесь правил гігієни порожнини рота. Важливість гарної щоденної гігієни порожнини рота неможливо переоцінити. Чищення зубів протягом двох хвилин щонайменше двічі на день і щоденне чищення зубною ниткою можуть мати велике значення для захисту здоров’я ваших зубів.
  • Проходьте професійну чистку кожні 6 місяців. Хоча домашнє чищення необхідне, воно не замінить професійного чищення. Професійне чищення не тільки більш ретельне, а й дає вашому стоматологу можливість виявити проблеми зі здоров’ям порожнини рота на ранній стадії.
  • Кинути палити. Регулярне куріння або жування тютюну є однією з основних причин захворювань ясен. Відмова від куріння може значно знизити ризик захворювань ясен і раку ротової порожнини.
  • Вживіть заходів, щоб зменшити шкоду від скреготіння зубами (бруксизм). Якщо ви часто скрипите або стискаєте зуби, накусочна шина (також звана зубною капою або нічною капою) може допомогти захистити ваші зуби від пошкоджень.
  • Носіть капу, коли займаєтеся контактними видами спорту, щоб захистити зуби.
  • Не допускайте зневоднення, щоб запобігти сухості в роті.

Запишіться на прийом до стоматології

Якщо вас турбує хиткий зуб, вам можуть допомогти фахівці. Пацієнти можуть записатися на прийом онлайн або зателефонувати нам за телефонами 38 (044) 294-13-48 і 38 (096) 681-24-49

Джерела

  1. Knocked-out tooth, https://www.nhs.uk/conditions/knocked-out-tooth/
  2. When To Pull A Loose Tooth, https://www.colgate.com/en-us/oral-health/kids-oral-care/when-to-pull-a-loose-tooth