karies

Як запобігти карієсу у дітей

Карієс – одна з найпоширеніших хвороб людини. Велика кількість солодкої, кислої їжі, відсутність правильної гігієни та догляду за ротовою порожниною призводять до епідемії цієї недуги серед дітей. Розмноження бактерій на поверхні зуба і в порожнинах, викликаних руйнуванням його емалі, несе загрозу не тільки здоров’ю ротової порожнини. Недостатня профілактика карієсу у дітей може стати причиною появи нових або посилення існуючих захворювань. Постійно присутній в організмі вогнище інфекції виснажує імунну систему дитини, крім того, з каріозної порожнини мікроорганізми при певних обставинах можуть проникати в будь-який орган тіла. Карієс молочних зубів має таку ж несприятливим потенціалом, як і пошкодження постійних зубів. Крім того, через незрілість імунної системи дитини, лікування бактеріальних уражень молочних зубів має проводитися ще в більш ранні терміни. Як запобігти карієс у дітей і захистити їх від ускладнень?

Навіщо потрібна профілактика карієсу у дітей?

Грамотна профілактика карієсу у дітей є основою здоров’я зубів у дорослому віці. Саме на етап зростання молочних зубів і прорізування постійних доводиться найвразливіший період, в який і починається бактеріальне ушкодження емалі. Тонкі і недостатньо міцні покриви зуба, відсутність належної гігієни та легковажне ставлення батьків до стану молочних зубів обумовлюють широке поширення у дітей важкого поширеного карієсу. Якщо додати до вищеописаного об’єктивні складності при лікуванні зубів у маленьких дітей, усунення проблем із зубами в педіатричній стоматології часто представляє велику проблему. У той же час завдяки особливостям розвитку дитини зберегти зуби від карієсу у нього при належному підході не так складно. Щоб запобігти карієс на початковій стадії, не потрібно особливих матеріальних витрат або нелюдських зусиль.

Регулярні візити до стоматолога, правильна гігієнічна обробка зубів і їх професійний захист завжди забезпечують досить надійну профілактику карієсу у дітей.

Методи профілактики карієсу зубів у дітей

Профілактика карієсу зубів у дітей утворюється з декількох однаково важливих складових.

В першу чергу зберегти зуби від карієсу допомагає правильне харчування з обмеженням агресивних солодких напоїв і перепадів температури, регулярне чищення зубів.

Здорова дієта для профілактики карієсу зубів у дітей має на увазі обмеження солодких, занадто гарячих або холодних продуктів, додавання в раціон клітковини, овочів і фруктів. Грубі волокна і компоненти рослинних страв механічно очищають емаль і підтримують її чистоту нарівні із зубною щіткою. На те, як запобігти карієсу у дітей, може вплинути і аналіз правильності використання зубної щітки, так як багато батьків і діти застосовують її абсолютно неефективно. Найбільш правильним підходом до здоров’я своєї дитини є регулярне відвідування лікаря стоматолога, який точно знає, як запобігти карієс зубів у дитини або не допустити його занедбаність. Вже на першому прийомі лікар розповість про правила і способи чистки дитячих зубів, проведе огляд і, можливо, лікування пошкоджень емалі. Разом з дитиною батьки уточнять рекомендації по вибору зубної щітки і пасти, які підходять в кожному випадку і обговорять регулярність відвідування кабінету стоматолога. Крім того, лікар може запропонувати ряд професійних способів захисту порожнини рота. Запобігти карієс зубів допомагає спеціальна захисна обробка емалі. Після покриття зуба спеціальним гелем на його поверхні не зможуть закріплюватися і розмножуватися бактерії, що забезпечить тривалу безпеку здоров’я ротової порожнини.

Чим покривають зуби дітям від карієсу?

Для того, щоб запобігти карієсу на початковій стадії на жувальну поверхню зубів наносять спеціальний композитний прозорий гель. Після опромінення стоматологічної лампою він твердне, заповнюючи всі нерівності емалі і створюючи своєрідний панцир для зуба. Така обробка називається герметизацією фісур і рекомендується всім без винятку дітям для запобігання розвитку карієсу зубів. Цей захист працює до 5-7 років після нанесення гелю і забезпечує здоров’я міцніючих і зростаючих зубів. Сьогодні стоматологи вважають корисною і герметизацію молочних зубів, так як тільки цілі молочні зубки є передумовою прорізування здорових постійних зубів. Матеріали, якими покривають зуби дітям від карієсу, відрізняються доведеною безпекою, а сама процедура досить комфортна і абсолютно безболісна. Герметизація фісур дозволяє дитині уберегтися як від самого карієсу, так і від часто неприємних процедур його лікування.Не будьте байдужі до здоров’я Вашої дитини – стежте за його зубками!

Автор:

Сидоренко Андрій Тарасович

Хірургічна стоматологія, ортопед, лікар-стоматолог загального профілю