Снятие зубных отложений

Зняття зубних відкладень: основні методи

Твердий камінь на зубах посприяє розвитку карієсу, запалення ясен та інших захворювань порожнини рота. Важливо своєчасно від нього позбутися, щоб не допустити виникнення патологій і появи неприємного запаху з рота. Якщо потрібно зняття зубних відкладень, методи проведення процедури можуть застосовуватися різні. Іноді лікар комбінує різні способи для досягнення найбільшої ефективності.

Для чого необхідно зняття зубних відкладень?

Зняття зубних відкладень — це процедура, під час якої лікар механічним способом, ультразвуком або іншим методом видаляє твердий камінь, що з’явився на зубах.

 Вважається, що основна причина появи зубного каменю — відсутність або недостатня гігієна ротової порожнини. Хоча видалення твердих зубних відкладень може знадобитися навіть людям, які ретельно дотримуються правил гігієни, регулярно користуються зубною щіткою і пастою, ополіскувачами і зубними нитками. Справа в тому, що у важкодоступних місцях прибрати наліт неможливо вдома. Згодом він твердне під дією ферментів, що містяться в слині. Важливо своєчасно робити зняття зубних відкладень, оскільки можуть виникнути такі наслідки: 

 • поява стійкого неприємного запаху з рота;
 • стрімкий розвиток карієсу;
 • запалення ясен;
 • труднощі з пережовування їжі.

 Якщо не зняти зубні відкладення, існує високий ризик розвитку пародонтиту або пародонтозу. Твердий камінь може послужити причиною розхитування і випадання зубів, якщо проблему ігнорувати тривалий час.

Основні методи зняття зубних відкладень

Видалення твердих зубних відкладень може здійснюватися різними способами, в тому числі шляхом механічної дії або за допомогою сучасних технологій. Якщо необхідне зняття зубних відкладень, методика підбирається лікарем індивідуально в залежності від занедбаності проблеми, стану зубів, наявності захворювань та інших факторів.

Використання методу Air Flow

Зняття зубних відкладень Air Flow — це сучасний метод видалення зубного каменю, який проводиться за допомогою спеціального апарату. Принцип його дії схожий з роботою піскоструминного устаткування, тільки замість піску під великим тиском подається суміш антисептичного розчину і соди. Частинки абразивної речовини настільки малі, що вони не пошкоджують зубну емаль, але при цьому ефективно видаляють зубний камінь і м’який наліт. Зняття зубних відкладень методом Air Flow налічує чимало переваг: 

 • процедура займає мало часу;
 • безболісність;
 • безпеку, відсутність підвищення чутливості зубної емалі після обробки;
 • м’яку дію;
 • свіжість подиху і ін.

 Зняття зубних відкладень апаратом Air Flow має і приємний «побічний» ефект — освітлення емалі на кілька тонів. Процедура забезпечує лікувальний і естетичний результат. Важливо знати, що зняття зубних відкладень апаратом Air Flow може не дати бажаного результату при великій кількості твердого каменю. В такому випадку методику комбінують з ультразвуком або іншими способами.

Ультразвук

Досить поширене зняття зубних відкладень ультразвуком. Суть методики полягає в тому, що лікар впливає на зубний камінь спеціальним інструментом, який випромінює ультразвукові хвилі. Вони руйнують відкладення, що дозволяє повністю очистити їх з поверхні зубів. Видалення зубних відкладень ультразвуком користується великою популярністю, оскільки методика налічує чимало переваг: 

 • може ефективно застосовуватися при великій кількості зубних відкладень;
 • під час процедури не виникає хворобливих відчуттів;
 • після видалення каменю поверхня емалі стає гладкою, що дозволяє попередити рецидив тривалий час;
 • ефективне видалення патогенних мікроорганізмів.

 Слід знати, що видалення зубних відкладень ультразвуком має протипоказання, тому консультація лікаря перед процедурою повинна проводитися обов’язково.

Механічне чищення

Зняття зубних відкладень ручним способом в сучасній стоматології застосовується рідко. Перевага звичайно віддається сучасними методиками, хоча ручна чистка відрізняється однією особливістю. Досвідчений лікар зможе легко видалити тверді відкладення навіть з глибокої пародонтальної кишені.
Процедура проводиться за допомогою скейлера та кюреток. Так називаються інструменти, які дозволяють прибрати відкладення над та під яснами. Зняття зубних відкладень скейлером зазвичай використовується при наявності протипоказань для ультразвукової методики. Під час процедури пацієнт може відчувати дискомфорт і біль, тому проводять чистку зубів від каменю під місцевою анестезією. Іноді зняття зубних відкладень скейлером поєднують з іншими методиками для максимальной ефективності. Можливо також зняття зубних відкладень хімічним методом. Суть методу полягає в нанесенні на твердий камінь спеціального розчину, який його розм’якшує. І хоча метод досить ефективний, він не користується популярністю через високий ризик отримання опіків слизової оболонки при попаданні хімічної речовини на ясна. Альтернативним варіантом ультразвуку може стати лазер, але дороге устаткування є не у всіх клініках. До того ж така процедура коштує досить дорого.

Автор:

Сидоренко Андрій Тарасович

Хірургічна стоматологія, ортопед, лікар-стоматолог загального профілю