woman-with-toothache-dentist

Зубний біль: як усунути і що робити, якщо болить зуб?

Зміст

 

З зубним болем знайома практично кожна людина. Яким би він не був – гострим, ниючим, імпульсивним – у будь-якому разі дискомфорт свідчить про проблему, яку не можна залишати поза увагою. Розглянемо, чому виникає біль і що необхідно робити, якщо болить зуб.

Чому може виникнути зубний біль?

Причин развития зубной боли множество. Чаще всего она связана с такими факторами:

Причин розвитку зубного болю безліч. Найчастіше він пов’язаний з такими факторами:

  • Розвиток карієсу. Саме карієс є найпоширенішою причиною зубного болю. За статистикою, з цим видом болю знайома кожна друга людина.
  • Пульпіт. У зубі знаходиться нерв, який може запалитись. Саме так розвивається пульпіт. Основною причиною патології стає невиліковний вчасно карієс. Запалюючись, нерв провокує гострий біль. Ненадовго усунути його допомагають анальгетики. Але щоб повністю позбавитися пульпіту і відповідно дискомфорту, потрібне звернення до стоматолога.
  • Періодонтит. Ця патологія пов’язана із запаленням тканин, що оточують зуб. Зазвичай вона розвивається внаслідок невчасно вилікуваного гінгівіту чи пульпіту. Біль при періодонтиті настільки сильний, що неможливо навіть доторкнутися до зуба. Анальгетики можуть лише на короткий час зняти болючість. У цьому випадку відкладати візит до фахівця не можна.
  • Пародонтит. Таку назву має запалення ясен. Щоб уникнути втрати зуба, важливо якомога раніше розпочати його лікування.
  • Прорізування зуба мудрості. У цьому разі біль може супроводжуватися підвищенням температури тіла. Деякі пацієнти також скаржаться на припухлість ясен або щоки в районі зуба, що росте. Біль може поширюватися на всю щелепу.
  • Гінгівіт. Ця патологія пов’язана із запаленням тканин ясен. До інших симптомів гінгівіту відносять кровоточивість ясен, припухлість та гострий біль, який може посилюватися під час їди, чищення зубів або проведення інших гігієнічних процедур у ротовій порожнині. За відсутності своєчасного лікування може перейти у пародонтит.
  • Механічне пошкодження зуба чи зубної емалі. Різні тріщини та сколи, зруйновані пломби та інші види травмування зуба провокують сильний біль. Через такі тріщини всередину може проникнути інфекція, яка призводить до розвитку больових відчуттів.
  • Відбілювання зубів та використання відбілюючих паст. Такі дії можуть спричинити підвищену чутливість зубів. Найчастіше вона розвивається на передніх зубах. У такому разі біль з’являється під час гігієни порожнини рота, вживання їжі, гарячих чи холодних напоїв.
  • Неправильне чищення зубів або використання щітки із занадто жорсткою щетиною. Стоматологи радять чистити зуби щодня вранці та ввечері протягом 2 хвилин. При цьому важливо правильно вибрати зубну щітку. Робити це потрібно виходячи з індивідуальних особливостей. Якщо вибрати занадто жорстку щетину, а також проводити чищення дуже довго, це може спровокувати пошкодження ясен або емалі зубів, що призведе до появи болю.

Читайте також статтю у нашому блозі: Як не пропустити гінгівіт: симптоми запалення

Уникнути розвитку зубного болю можна, якщо регулярно проходити профілактичні огляди у стоматолога. Лікар зможе виявити розвиток патологій на ранньому етапі і запобігти серйозним ускладненням.

Види зубного болю

Стоматологи виділяють такі види болю:

  • Різкий та короткочасний, пов’язаний із вживанням солодкого. Таким чином може проявлятися карієс, що розвивається, або ерозія емалі зуба.
  • Гострий біль, що виникає при дії гарячого або холодного на зуб. Може свідчити про глибокий або середній карієс.
  • Біль, що виникає під час чищення зубів або при вживанні холодного. Такі відчуття пов’язані із високою чутливістю зуба.
  • Гострий, не минає з часом. Зазвичай є симптомом пародонтиту.
  • Ниючий, не минає тривалий час. Вказує на запалення зубного нерва.
  • Біль, який з’являється при натисканні на зуб. Характерний для хронічного періодонтиту.
  • Гострий, не має певної локалізації. Як правило, виникає такий біль уночі та вказує на дифузний пульпіт.

Незалежно від того, який біль відчуває людина, дуже важливо одразу ж звернутися до стоматолога. Це дозволить не тільки позбутися неприємних відчуттів, але й можливо запобігти втраті зуба.

Як зняти гострий зубний біль у домашніх умовах?

Що робити, якщо болить зуб? Лікуванням завжди має займатися стоматолог. Але якщо потрапити на прийом відразу немає можливості, можна постаратися тимчасово полегшити стан самостійно.

Що робити у домашніх умовах, якщо болить зуб? З цією метою можна:

  • Прийняти знеболюючий препарат. Таким чином можна без зайвого стресу закінчити всі важливі справи і доїхати до стоматолога.
  • Видалити залишки їжі із зуба (якщо в ньому є тріщини, порожнина) та міжзубного простору. Для цього використовують зубочистку, зубну нитку.
  • Прополоскати порожнину рота будь-яким засобом із протизапальною або заспокійливою дією. Для цього підійде відвар лікарської ромашки або розчин соди з краплею йоду.
  • Зробити суміш із рівної кількості солі та меленого перцю і прикласти невелику кількість до проблемного місця. Потримати близько 7-10 хвилин.
  • Кубиком льоду помасажувати точки на тілі, які допоможуть вгамувати біль. Наприклад, така точка знаходиться між великим та вказівним пальцями руки.
  • Прикласти кубик льоду до хворого зуба або на ясна поруч із ним.
  • Розслабитися. Звичайно ж повноцінно розслабитися, якщо болить зуб, неможливо. Але можна постаратися відволікти себе (включити улюблений фільм, музику, закінчити розпочату справу).
  • Якщо зуб болить у людини, яка має порушення прикусу, необхідно тримати рот відкритим. У закритому положенні на хворий зуб може чинитися тиск, що ще більше посилить неприємні відчуття.

Таблетки від гострого зубного болю

Що робити, якщо дуже болить зуб і відволіктися не виходить? Тимчасово усунути біль допоможуть лікарські препарати. Найбільш ефективними є такі засоби:

  • Німесулід – препарат із групи нестероїдних протизапальних засобів, які ефективні при будь-яких видах болю, у тому числі зубному. Протипоказанням для його використання є вагітність, патології печінки, нирок, серця, кровотеча у шлунково-кишковому тракті, індивідуальна чутливість до компонентів засобу.
  • Кетопрофен. Нестероїдний протизапальний засіб, який призначають при болю зубів чи ясен. Знімає навіть сильний дискомфорт. Його не можна приймати при гемофілії, чутливості до компонентів препарату, в останньому триместрі вагітності, при порушеннях функцій печінки, нирок, ШКТ.
  • Кеторолак. Активна речовина впливає на медіатор запалення. Приймати ці ліки довше 5 днів не можна. Також його не рекомендують при бронхіальній астмі, порушенні в роботі печінки, нирок та серця, під час вагітності та в період грудного вигодовування.
  • Мелоксикам. Нестероїдний протизапальний препарат з вираженим аналгетичним ефектом. Не використовується при індивідуальній чутливості до компонентів препарату, тяжких захворюваннях ШКТ, нирок, печінки, серця та бронхіальній астмі. Також він заборонений для вагітних і жінок, що годують.
  • Ібупрофен – популярний нестероїдний протизапальний засіб, який є ефективним при всіх видах зубного болю. Протипоказанням до призначення є чутливість до активних компонентів, виразка шлунку, черепно-мозкові травми, порушення процесу згортання крові.

Важливо! Зазначені препарати можна використовувати лише для короткочасного зняття болю. При цьому важливо одразу записатися на консультацію до стоматолога.

Які таблетки не можна приймати?

Вибираючи, як усунути зубний біль у домашніх умовах, завжди згадують про таблетки. Незважаючи на їх високу ефективність, вони можуть негативно впливати на організм, оскільки чинять також дію на серцево-судинну систему, органи ШКТ, печінку, нирки, нервову систему. Тому перш ніж прийняти той чи інший препарат, важливо ознайомитися з інструкцією.

Народні засоби від зубного болю

Що робити, якщо болить зуб і немає пігулок під рукою? У такому разі на допомогу можуть прийти перевірені народні засоби:

  • Відвар шавлії. Його використовують для полоскання ротової порожнини. При цьому слід намагатися довше затримати відвар поруч із хворим зубом. Полоскати зуби потрібно щонайменше 20 хвилин.
  • Заварене в окропі лушпиння цибулі. Таким відваром необхідно полоскати ділянку хворого зуба протягом 10 хвилин.
  • Відвар меліси.
  • Сирий червоний буряк. Невелику скибочку розміщують поруч із джерелом болю і залишають доти, доки не настане полегшення.
  • Каланхое. Невелику кількість м’якуша листа необхідно розім’яти вилкою і прикласти до зуба. Сік цієї рослини має дезінфікуючу дію і допомагає усунути больовий синдром.
  • Гвоздична олія. Його рекомендують використовувати, якщо причиною болю став карієс. Шматок вати змочують у маслі та прикладають до каріозної порожнини.
  • Розчин карболіки. Цей засіб підійде в тому випадку, якщо в зубі є оголений нерв. Вата змочується в розчині та прикладається до хворого місця.

Способи знеболювання зубів у дітей

Як усунути зубний біль у дитини, адже багато анальгетиків для дітей протипоказані? Перше, що потрібно зробити – записатися на прийом до стоматолога. А до того моменту, якщо терпіти біль немає сил, можна запропонувати малюкові Парацетамол або Ібупрофен у дозуванні, яке відповідає його віку. Також в аптеці є знеболювальні препарати у формі гелю для місцевого нанесення (Дентинокс, Калгель). Вони наносяться на ясна в районі хворого зуба.

Крім цього, можна скористатися народними способами:

  • Приготувати розчин харчової солі та соди у теплій воді. Його необхідно тримати поряд з хворим місцем протягом 2-3 хвилин. Після цього порцію розчину замінити на нову. І так робити до полегшення стану дитини.
  • Можна зробити ванночку з Ромазуланом. Цей засіб продається в аптеці. Його розчиняють у теплій воді і використовують для проведення ванн або примочок до хворого місця.
  • Хороший ефект має евкаліптова олія. Нею просочують шматочок вати, який прикладається до ясен поруч із проблемним зубом.

Методи боротьби із зубним болем у вагітних

Що робити, якщо дуже сильно болить зуб у вагітної? У цей час багато ліків протипоказано, особливо це стосується першого триместру, коли будь-яка таблетка може негативно вплинути на розвиток плода.

Якщо ж жінка страждає від нестерпного болю, вона може прийняти один із дозволених для майбутніх мам засобів:

  • Но-шпа. Ліки використовуються при м’язових спазмах, але також допомагають позбутися зубного та головного болю.
  • Парацетамол. Захоплюватись препаратом не варто. Але прийняти його одноразово, щоб полегшити стан до візиту до стоматолога, допускається.
  • Гриппостад. Цей препарат призначають при простудних захворюваннях. До його додаткових ефектів відносять усунення зубного болю. Проте у першому триместрі його приймати не рекомендується.
  • Пенталгін або Темпалгін. Половину таблетки будь-якого з цих засобів можна прийняти один раз у тому випадку, якщо біль дуже сильний.
  • Гель від зубного болю у дітей. Вагітним можна використовувати дитячі лікарські препарати, наприклад, гелі, які призначають для поліпшення стану дитини у момент прорізування зубів. Це Камістад, Калгель тощо.

Також жінка може користуватися народними засобами.

Профілактика зубного болю

Щоб не шукати, як усунути зубний біль, стоматологи радять займатися його профілактикою. З цією метою необхідно:

  • Регулярно проходити профілактичні огляди стоматолога. Часто причиною зубного болю стає невиліковане вчасно стоматологічне захворювання, яке можна виявити на ранньому етапі розвитку.
  • Щодня не менше 2 разів на день чистити зуби. Для цього потрібно підібрати правильну зубну пасту та щітку. Щітка з занадто жорсткою щетиною і зубні пасти, що відбілюють, також можуть стати причиною зубного болю.
  • Періодично важливо проводити професійне чищення зубів у стоматолога.
  • Необхідно стежити за якістю харчування. Важливо, щоб у раціоні було достатньо вітамінів і мінералів, зокрема, кальцію.

У нашій клініці створена спеціальна профілактична програма, яка дозволяє зберегти здоров’я зубів та ясен, а також вчасно виявити та пролікувати можливі захворювання.

Висновки

Причин, які можуть спровокувати зубний біль, безліч. Але більшості із них можна запобігти, якщо займатися профілактикою, стежити за гігієною ротової порожнини та своєчасно лікувати стоматологічні захворювання. Якщо уникнути проблеми не вдалося, можна скористатися лікарськими препаратами чи народними засобами до моменту відвідування лікаря. При виборі важливо враховувати можливі протипоказання.

Також важливо розуміти, що вилікувати зубний біль вдома неможливо. Прибрати дискомфорт можна лише позбувшись причини його появи, а зробити це може лише фахівець. Тому при появі зубного болю не варто зволікати з відвідуванням стоматолога.

Автор:

Сидоренко Андрій Тарасович

Хірургічна стоматологія, ортопед, лікар-стоматолог загального профілю