Травмы зубов

Травми зубів

Травми зубів — це узагальнюючий термін, який означає механічне пошкодження зуба, зміна його анатомічної форми, а також розрив тканин біля зуба.

В результаті він втрачає свої функціональні властивості, наприклад, не може пережовувати їжу. Травми зубів бувають і у дорослих, і у дітей. При цьому причини можуть бути різноманітними — від сильних ударів до постійного впливу негативних факторів.

Види травм зубів

Існують гострі і хронічні травми зубів. До гострих відносять ушкодження, отримані в результаті сильного і одномоментного механічного впливу. Хронічні травми виникають через постійний вплив негативних факторів. Якщо людина постійно гризе нігті або має іншу шкідливу звичку, згодом зубна емаль буде зтоншуватись, що в результаті призведе до пошкодження дентину. Використовується й інша класифікація травм зубів в залежності від характеру ушкоджень. Ось основні види травм зубів:

  • Забій. Характеризується тим, що зуб не змінює своєї анатомічної форми, але при цьому відбувається пошкодження тканин періодонта. Часто при ударі гине пульпа.
  • Вивих. Буває неповний, повний і вбитий. Неповний вивих характеризується частковим розривом тканин періодонта і пошкодженням стінок альвеоли. При повному вивиху відбувається розрив всіх зв’язок, які утримують зуб, через що він випадає. При вбитому вивиху зубний корінь йде вглиб лунки.
  • Перелом. Така механічна травма зуба має на увазі перелом коронкової частини або зубного кореня в залежності від характеру впливу.

Травми зубів: причини

Пошкодження можуть бути викликані різними факторами і причинами. Гостра травма зуба зазвичай викликана одномоментним, але сильним впливом. Найчастіше причиною служить удар в щелепу в наступних ситуаціях:

  • бійка;
  • падіння;
  • аварія;
  • подія на виробництві;
  • спортивні змагання та ін.

 Гостра травма зуба може виникнути і через кусання твердого предмета, наприклад, розколювання зубами горіхів, відкривання пляшок і ін. Хронічна травма переднього зуба або моляра часто викликана шкідливими звичками. Наприклад, людина регулярно розкушує насіння, гризе нігті або олівець, постійно перекушує нитку при шиття та ін. Травми можуть бути викликані і непрофесійним лікуванням, наприклад, неправильно встановленою брекет-системою або, коли краї пломби виступають над зубним рядом. При неправильно підібраному і вставленому штифті в зубі може з’явитися тріщина.

Травми зубів: симптоми

Механічна травма зуба може мати різні симптоми в залежності від виду пошкодження. Найчастіше спостерігаються такі ознаки:

  • гострий або ниючий біль, який посилюється при натисканні на зуб;
  • кровотеча;
  • набряклість.

 При вивиху спостерігається рухливість зуба, а при переломі він зберігає свою нерухомість, але через відламану частину з’являються гострі краї, які можуть травмувати ясна, слизові внутрішньої сторони щік і губ. Травма переднього зуба такого виду супроводжується також естетичним дефектом.

Лікування травм зубів

Якщо є травми зубів, лікування проводиться стоматологом-терапевтом, ортопедом або хірургом. Лікування травм зубів може виконуватися консервативним або хірургічним методом. Спосіб підбирається в кожному випадку індивідуально: 

  1. При ударі необхідно усунути навантаження на зуб. Для зняття симптомів лікар підбирає медикаментозну терапію. Якщо пульпа загинула, проводиться екстирпація і пломбування каналів.
  2. При неповному вивиху зуб повертається на місце і фіксується шинами або капами. Іноді призначається антибактеріальна терапія. Може знадобитися видалення пульпи.
  3. При повному вивиху може проводитися реплантація або імплантація.
  4. Складне лікування може знадобитися при переломі. Суть терапії полягає у відновленні коронкової частини композитними матеріалами. Часто пульпу видаляють, а канали пломбують. Іноді потрібна установка коронки, якщо більша частина зуба відламалася і відновленню не підлягає.
  5. Зовсім інший підхід використовують при переломі кореня. Якщо виявлена ​​така травма зуба, хірургія обов’язкова. В такому випадку практично завжди потрібне видалення пошкодженого зуба з подальшою імплантацією.

 Лікування травм зубів часто включає прийом знеболюючих або інших препаратів, дія яких спрямована на зняття симптомів і попередженню виникнення можливих ускладнень. З будь-якою травмою зуба ви можете звернутися до фахівців нашої клініки. Лікарі Стоматології на Русанівці володіють великим досвідом і готові надати кваліфіковану медичну допомогу навіть при складних ушкодженнях.